Hamilton nyert, rekordot döntött, és vezet az összetettben - végeredmény

A világbajnoki címvédő Lewis Hamilton nyerte vasárnap a 31. Forma-1-es Magyar Nagydíjat, a Mercedes brit pilótája ötödször győzött a Hungaroringen, ahol előtte ez még senkinek sem sikerült, és átvette a vezetést a vb-pontversenyben.

A 31 éves versenyzőnek ez volt pályafutása 48. és idei ötödik futamgyőzelme.

3

Hamilton mögött az összetettben eddig az élen álló csapattársa, a pole pozícióból rajtoló német Nico Rosberg végzett a második helyen, hátránya 6 pont a címvédő mögött. A dobogó alsó fokára a Mogyoródon két évvel ezelőtt győztes Daniel Ricciardo, a Red Bull ausztrál pilótája állhatott fel.

A rajtnál Hamilton kiválóan helyezkedve, óriási lendülettel száguldott el Rosberg mellett, aki két kanyar erejéig még a második pozíciót is elveszítette Ricciardóval szemben, de hamar visszaelőzött. Az első kör végén Hamilton, Rosberg, Ricciardo, Max Verstappen (Red Bull), Sebastian Vettel (Ferrari) volt az élen haladók sorrendje.

Hamilton magabiztosan őrizte a vezető pozíciót, s körről körre igyekezett növelni a távolságot az üldözőkhöz képest, ami sikerült is neki, a 14. körben már Rosberggel szemben is 2.5 másodperc volt az előnye.

Az első kerékcserékre a versenynek ebben a szakaszában került sor: először Vettel, majd Ricciardo, a 16. körben Hamilton és Verstappen, végül a 17. körben Rosberg járt a boxban. Az első három helyen nem változott az állás, Verstappen viszont beragadt Kimi Räikkönen (Ferrari) mögé, így Vettel feljött negyediknek.

Hamilton hamarosan arról panaszkodott a csapatának rádión, hogy nincs meg a kellő sebessége, s ez rögtön észrevehető is volt, Rosberg ugyanis egy másodpercen belülre került csapattársához képest.

A helyzet azonban nem változott, sőt Hamilton egy kicsit vissza is szerzett az előnyből, a 32. körben két másodperccel száguldott Rosberg előtt. Mögöttük Ricciardo, Vettel, Verstappen volt a sorrend, a 14. helyről rajtolt finn Kimi Räikkönen (Ferrari) pedig a jól megtervezett taktikájának köszönhetően már hatodik volt.

A 33. körben Ricciardo állt ki kerékcserére, majd csapattársa, Verstappen következett öt körrel később. Hamilton a 41. körben járt a futam során másodszor a boxban, egy körrel később Rosberg érkezett, de az ő kerékcseréje lassabb volt, mint márkatársáé.

Hamilton így kényelmes előnnyel vette vissza az első helyet, Rosberg három másodperccel lemaradva követte, a harmadik helyen pedig Ricciardo száguldott. Az ekkor még csak egy kerékcserénél járó Räikkönen negyedik, csapattársa, Vettel ötödik Verstappen pedig hatodik volt. Räikkönen az 51. körben tudta le a második boxkiállását, s hatodikként hajtott vissza a pályára.

Hamilton és Rosberg között hol nőtt, hol csökkent a különbség, miközben a Mercedes párosa "áthámozta" magát a lekörözendő riválisokon. Tíz körrel a leintés előtt 2.1 másodperc volt köztük.

A hajrában Rosberg közelíteni tudott Hamiltonhoz, egyszer-egyszer egy másodpercen belülre is került, előzni azonban nem tudott, s végül meg kellett elégednie a második hellyel. Érdekesség, hogy a 22 pilóta közül csak a brit Jenson Buttonnak (McLaren) kellett - műszaki hiba miatt - feladnia a versenyt, így 21-en értek célba.

A 31. Magyar Nagydíj hétvégéjén 176 ezer néző járt kint a mogyoródi pályán a Hungaroring Sport Zrt. közlése szerint, a versenyt 75 ezren követték a helyszínen.

A vb a jövő hétvégén a Német Nagydíjjal folytatódik Hockenheimben.
Lewis Hamilton:

"Nagyon jó érzés, hogy már eggyel több győzelmem van itt, mint Michael Schumachernek, akit gyerekként csodáltam. Nem ez volt a legkönnyebb a Magyarországon aratott sikereim közül, de nagyon jó csatát vívtunk Nicóval és Daniellel. A körülöttem lévő emberek támogatása és segítsége nélkül mindez nem sikerülhetett volna".
Nico Rosberg:

"A rajtnál veszítettem el az esélyt a győzelemre. Danielt még sikerült visszaelőznöm a második kanyarban, de akkor már nyilvánvaló volt, hogy nagy szerencsére lenne szükségem ahhoz, hogy nyerjek".
Daniel Ricciardo:

"Elégedett vagyok a harmadik hellyel. A futam első felében versenyképesek voltunk, de aztán elhúztak a Mercedesek, úgyhogy a végén már küzdeni kellett, hogy megtartsam a dobogós pozíciót".