Oroszországban megemlékeztek a Szovjetunió elleni náci támadás 85. évfordulójáról
Koszorút helyezett el Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden, az Emlékezés és Gyász Napján, a Szovjetunió elleni náci támadás 85. évfordulóján a Kreml falánál, a Sándor-parkban, az Ismeretlen Katona sírjánál.
Éjjel a moszkvai Poklonnaja Gorán (a Főhajtás Hegyén) lévő katonai emlékközpontnál több mint 3500-an vettek részt az Emlékezés Gyertyája akción.
Ennek keretében 1418 gyertyát gyújtottak meg a Nagy Honvédő Háború - a második világháborúnak a Szovjetunió részvételével vívott szakasza - minden napjáról megemlékezve. Hasonló szertartás volt a kubinkai Krisztus Feltámadása székesegyházban, az orosz fegyveres erők főtemplomában.
Moszkvai idő szerint 12 óra 15 perckor Oroszország-szerte egy perces csenddel emlékeztek meg a Szovjetunó elleni háború kezdetéről és az áldozatokról. 1941. június 22-én Vjacseszlav Molotov külügyi biztos népbiztos ebben az időpontban jelentette be, hogy Németország megtámadta a Szovjetuniót. Megemlékezések Oroszország számos városában lezajlottak.
"Történelmileg hibásak, megalapozatlanok és erkölcsileg elfogadhatatlanok egyes országok arra irányuló kísérletei, hogy egyenlőségjelet tegyenek a náci Németország és a Szovjetunió közé" - jelentette ki az évforduló alkalmából Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője, hangsúlyozva, hogy a Vörös Hadseregnek döntő szerepe volt a nácizmus legyőzésében.
A második világháborúban a Szovjetunió mintegy 27 millió állampolgárát veszítette el.
(Forrás: MTI)
Hozzászólások