Victor Vasarely grafikáira is lehet licitálni a BÁV árverésén

Victor Vasarely optikai csalódást keltő műveire, valamint Marc Chagall, El Kazovszkij vagy Bak Imre munkáira is lehet licitálni a BÁV grafikai aukcióján, amelyet február 22-én tartanak az aukciósház apszistermében Budapesten, illetve online az axioart.com oldalon.A 16. századtól a napjainkig tartó időszakot átívelő, több mint 260 tételt felvonultató grafikai árverésen az optikai művészet mesterének tartott Victor Vasarely több alkotását kínálják az érdeklődőknek - tájékoztatta a BÁV az MTI-t kedden. Vasarely a legegyszerűbb mértani elemek és vibráló színek ötletes variálásával a mélység és a mozgás illúzióját, vagyis optikai csalódást kelt a képek szemlélőiben. A Vancouver-sorozatból való, 360 ezer forintos kikiáltási árról induló, Lum című szitanyomata jól reprezentálja azt a hipnotikus hatást és könnyű befogadhatóságot, ami annyira népszerűvé tette képeit itthon és külföldön egyaránt - hangsúlyozzák a közleményben.

Mint írják, a modern külföldi művek közül kiemelkedik Marc Chagall 100 ezer forintról induló litográfiája. Az Eiffel-torony vörös szamárral című alkotás egyszerre táplálkozik az orosz-zsidó művész gyermekkorának emlékeiből és új otthona, Párizs képeiből. Az aukció legdrágább, 950 ezer forintról induló műve az orosz származása ellenére a magyar kortárs képzőművészet egyik meghatározó alakjává vált El Kazovszkij vegyes technikával készült, Tájkép 2 szereplővel című grafikája lesz.

A közlemény szerint a Budapesti Műhely, ahol számos most árverésre kerülő szitanyomatot készítettek, az 1970-es években sokat tett az absztrakt művészet népszerűsítéséért. Fajó János Variációk I. és II. című műve 380 ezer forinttól, Bak Imre Hommage á Ady című alkotása 280 ezer forinttól kelhet el, de szerepel az anyagban Nádler István Madár című műve is.

Kiemelkedő darab még Gyarmathy Tihamér 1973-ban készült, Fekvő Hold című akvarellje, amelynek kikiáltási ára 480 ezer forint. A sejtelmes alkotás a művész által kialakított lírai absztrakt világba enged bepillantást. Az aukció legrégebbi darabjai Gerlóczy Gedeon híres gyűjteményéből származnak. Licitálni lehet egyebek mellett Johann Sadeler Szent Jeromost a barlangban ábrázoló rézmetszetére 1575-ből, vagy Giovanni Battista Romero 1805-ben készült, a római szenátus megtámadását megörökítő grafikájára. A klasszikusok mellett az árverés átfogó képet ad a háború utáni innovatív képzőművészeti irányzatokból is.

Az árverési anyagban szerepelnek még Aba-Novák Vilmos, Szőnyi István, Mednyánszky László egyedi rajzai, Perlrott Csaba pasztellképe, Egry József, Feszty Árpád tusrajzai és Rippl-Rónai József linómetszete is. A grafikai aukció kiállítása február 21-ig tekinthető meg a BÁV Aukciósházban - áll a közleményben.

(Forrás: MTI)

Hozzászólások

Mérgező anyagok lehetnek a régi könyvek borítóján

Egy új kutatásból kiderült, hogy alaposan meg kell vizsgálni egyes régi könyveket, mielőtt azok nyilvános könyvtárakba, könyvesboltokba vagy magánházakba kerülnek.

Eddig ismeretlen Agatha Christie írás került elő

Az első világháború alatt, az első Poirot-regény környékén keletkezhetett a több, mint száz év után előkerült írás.

A Dorian Gray arcképe volt Oscar Wilde egyetlen sikerkönyve

Írók, akiknek csak egy műve lett siker.

Húsvéti hagyományok a világ minden tájáról

A húsvétot sem egyformán ünneplik az emberek.

Ismerd meg a Harry Potter univerzum leggazdagabb szereplőit!

Mely karakterek vagyona a legnagyobb?

Rasszista szlengnevet kapott Barbie

Ismerd meg Barbie történetének legfelháborítóbb, legőrültebb pillanatait!

Érdekességek a 100 éve született Stan Lee-ről

Ezeket a dolgokat talán még nem tudod a híres képregényalkotóról.

Thai masszázs útmutató kezdőknek

Egy fárasztó nap után kevés kellemesebb dolog létezik, mint egy kényeztető, kellemes masszázs. A thai masszázs pozitív testi-lelki hatásai már régóta ismertek, sokan azonban valamiért mégis idegenkednek, tartanak tőle. Cikkünk elsősorban azok számára íródott, akik eddig még nem vették a bátorságot,

Öngyilkos lett annak az autónak a sofőrje, amely elütötte Stephen Kinget

Érdekességek a 75 éves íróról.

Rejtélyesen eltűnt írók

Rejtélyesen eltűnt írók

Igazi rejtély, hogy mi történt ezekkel az emberekkel.

http://ujhazak.com