Átadták az áldozatsegítő pontot Békéscsabán

Az áldozatsegítési rendszer további fejlesztését és a társadalom tudatosságának növelését nevezte elérendő célnak Varga Judit igazságügyi miniszter csütörtökön Békéscsabán, az áldozatsegítő pont átadásán.A tárcavezető kiemelte, bár Magyarországon az elmúlt 10 évben 70 százalékkal csökkent a bűncselekmények száma; a cél - ennek fenntartása mellett - a nagyszámú áldozatelérés is.
    

Míg tavaly mintegy 18 ezer embernek nyújtottak segítséget személyesen vagy telefonos szolgálatokon keresztül, addig ez a szám idén már 20 ezer felett van az áldozatok hatékonyabb elérését segítő, 2021. januárjában bevezetett opt-out rendszernek köszönhetően - mondta. Békéscsabán adták át az országban a negyedik áldozatsegítő pontot a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság épületében.

Fenntartható megoldások

Fenntartható családi házak tervezése, gyártása és felépítése

Teljes folyamat egy kézben – természetes alapanyagokkal és energiatakarékos megoldásokkal.

Kender Fa Szalma Vályog Mész

A tervezéstől a megvalósításig végigkísérjük az építkezést – valódi, működő megoldásokkal.

Részletek és lehetőségek
Kész típustervek

Ha konkrét elképzelést keresel:

Emellett az országban van 11 áldozatsegítő központ is, de a miniszter szavai szerint a cél, hogy 2025-ig minden megyeszékhelyen legyen valamilyen formában ilyen létesítmény.
    

Az áldozatsegítő Központok és Pontok hálózata lelki, jogi, pszichológiai vagy akár pénzügyi segítséget nyújt mások mellett a kapcsolati erőszak, a bűncselekmények vagy akár az emberkereskedelem áldozatai számára. Varga Judit hangsúlyozta, folyamatosan dolgoznak nemcsak a központok számának növelésén, hanem a meglévő helyszínek fejlesztésén, az ott dolgozó szakemberek képzésen. Az eddigi 3 helyett már 6 központban érhető el a Világjáték nevű fejlesztő játék, amely gyermekek esetén nyújt nagy segítséget: a játékdiagnosztika eszközeivel feltárhatók azok a problémák, amelyeket esetleg az áldozatok nem tudnak elmondani. Ez Európában az egyik legmodernebb eszköz jelenleg - jegyezte meg.
    

Az áldozatsegítésben együtt dolgoznak a rendőrséggel, a kormányhivatalokkal és mindenhol a helyi civil- és egyházi szervezetekkel. A központok már rendőrségi jelzésre felkereshetik az áldozatokat, ami növeli az elérési statisztikákat - közölte. A holland mintájú opt-out rendszer lényege, hogy nem kell az áldozatnak külön felhívnia a központot, ha a feljelentés során hozzájárult adatainak kezeléséhez, a központok munkatársai önként jelentkeznek be - magyarázta.
    

Varga Judit hangsúlyozta, igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy "Magyarországon senki nincs egyedül, mindenkinek van segítség". Létezik egy 24 órában hívható segélyvonal a 06/80-225-225-ös számon. Létezik a www.vansegitseg.hu weboldal, ahol egyebek mellett meghallgathatóak A Hétköznapi történetek nevű podcast adásai, amelyben színészek segítségével dolgoznak fel szituációkat, utána szakértőkkel beszélgetnek.
    

Herczeg Tamás (Fidesz) országgyűlési képviselő elmondta, az emberek különböző módon, különböző körülmények között válhatnak áldozattá, így a segítségnyújtást is többféleképp kell adni számukra. Reményét fejezte ki, hogy jövő év első negyedévében akár létre is jöhet Békéscsabán az áldozatsegítő központ. "Ezen dolgozunk" - húzta alá.
    

Pozsgai Zsolt országos rendőrfőkapitány-helyettes szavai szerint az áldozatsegítés nemcsak feladat, hanem szemlélet a rendőrség számára. "A mindennapi munkában megjelent a prevenció" - mondta. Hozzátette, több intézkedés szolgálja ezt, egyebek mellett a robotzsaru nevű ügyviteli rendszer továbbfejlesztésével lehetővé vált a rendőrség és a minisztérium között az automatikus adatátadás.
    

Bódi Beáta, a Békés Megyei Kormányhivatal igazgatója elmondta, a kormányhivatalok is működtetnek területi áldozatsegítő szolgálatot, jellemzően az igazságügyi osztályok keretein belül. Hatósági tevékenységi körben nyújtanak segítséget: igazolhatnak áldozati státuszt, az elkövetéstől számított nyolc napon belül folyósíthatnak anyagi segítséget; az állami kárenyhítés feltételeinek fennállása esetén közreműködő hatósági feladatokat látnak el.
    

Hozzátette, idén a Békés Megyei Kormányhivatal 48 esetben járt el. Magyarországon 2017-2018-ban Budapesten, Miskolcon és Szombathelyen; 2020-ban Pécsen, Szegeden és Kecskeméten; 2021-ben Veszprémben, Szolnokon és Nyíregyházán; idén Debrecenben és Egerben jött létre áldozatsegítő központ. Áldozatsegítő pont 2021-2022-ben Salgótarjánban, Érden, Siófokon és Békéscsabán létesült.


(Forrás: MTI)

Hozzászólások

Fenntartható megoldások

Fenntartható családi házak tervezése, gyártása és felépítése

Teljes folyamat egy kézben – természetes alapanyagokkal és energiatakarékos megoldásokkal.

Kender Fa Szalma Vályog Mész

A tervezéstől a megvalósításig végigkísérjük az építkezést – valódi, működő megoldásokkal.

Részletek és lehetőségek
Kész típustervek

Ha konkrét elképzelést keresel:

A törölköző nem védi meg az értékeit – tanácsok a strandlopások megelőzésére

A törölköző nem védi meg az értékeit – tanácsok a strandlopások megelőzésére

Az országot érintő rendkívüli hőség miatt egyre többen keresnek felfrissülést a strandokon, fürdőkben és a természetes vizek partjain.

Holttestet találtak a Balatonban

Holttestet találtak a Balatonban

Holttestet találtak a Balatonban, a rendőrség pénteki tájékoztatása szerint vizsgálják az ügyet.

Kriminális helynevek

Kriminális helynevek

A magyarlakta vidékeket járva számos olyan város, falu, természeti képződmény nevével találkozhatunk, melyek a fülnek ismerősen hangzanak, de nem mindig kellemes a jelentéstartalmuk.

Norvégiában fogtak el egy top 50-es körözöttet

Norvégiában fogtak el egy top 50-es körözöttet

Nem menekülhetett el az igazságszolgáltatás elől az a 43 éves nő, aki 2022-ben késsel támadt kolléganőjére, majd a Székesfehérvári Törvényszék 4 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte.

Mindenki szeme láttára

Mindenki szeme láttára

A nagykátai rendőrök gyanúsítottként hallgatták ki a szeméremsértőket.

Életmentő beszélgetés

Életmentő beszélgetés

Egy rendőr lélekjelenlétének és kommunikációs készségeinek köszönhetően sikerült megmenteni egy 19 éves férfi életét Hőgyészen.

Fokozott ellenőrzést rendelt el Budapest rendőrfőkapitánya a hétvégére

Fokozott ellenőrzést rendelt el Budapest rendőrfőkapitánya a hétvégére

Budapest rendőrfőkapitánya fokozott ellenőrzést rendelt el a főváros teljes területére a hétvégére - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság kedden a police.hu oldalon.

Emberi testrészeket gyűjtött egy beteghordozó, a bíróság elrendelte bűnügyi felügyeletét

Emberi testrészeket gyűjtött egy beteghordozó, a bíróság elrendelte bűnügyi felügyeletét

Emberi test tiltott felhasználásával gyanúsít a rendőrség egy 30 éves budapesti férfit, egy beteghordozót, akitől koponyákat, csontokat, valamint preparált emberi arcbőrt is lefoglaltak a nyomozók.

Késelés miatt őrizetben

Késelés miatt őrizetben

Egy zagyvarékasi nő súlyos sérüléseket okozott egy helyi férfinak.

Őrizetben a józsefvárosi emberölés gyanúsítottja

Őrizetben a józsefvárosi emberölés gyanúsítottja

A fővárosi nyomozók kihallgatták az idős nő 16 éves dédunokáját.

http://ujhazak.com