Krónika 1. rész
Magyar Péter felszólalásával kezdődött az Országgyűlés keddi ülése, a miniszterelnök napirend előtt a visegrádi együttműködés megerősítéséről beszélt.
Miniszterelnök: Közép-Európa jelen van, erős, és készen áll arra, hogy saját jövőjét alakítsa
Magyar Péter úgy fogalmazta meg a visegrádi négyek (V4) kedden Magyarországon tartandó találkozójának üzenetét, hogy Közép-Európa jelen van, erős, és készen áll arra, hogy saját jövőjét alakítsa.
A kormányfő azt mondta, ez egy olyan térség, amely több mint 65 millió ember otthona, Európa egyik legfontosabb ipari központja, az unió gazdasági növekedésének egyik motorja, és egyre fontosabb szereplője a kontinens biztonságának is.
"Ha jól végezzük a dolgunkat, néhány évtized múlva Közép-Európa történetét a felemelkedés, az önbizalom, a béke és az együttműködés történeteként mesélik majd" - fogalmazott. Hozzátette, úgy emlékeznek majd erre az időszakra, mint amikor a térség országai felismerték a saját erejüket, visszaépítették egymás bizalmát és közösen alakították Európa jövőjét.
A kormányfő azt javasolta a négy országnak (Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia), dolgozzanak rajta közösen, hogy együtt erősebbek legyenek, mint valaha.
Mi Hazánk: mi az a "liberálglobalista" közös alap, ami Magyar Pétert összeköti Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel?
Toroczkai László, a Mi Hazánk frakcióvezetője úgy értékelt: a miniszterelnök első útja Lengyelországba nem a lengyel-magyar évezredes testvériség jegyében történt meg, hanem Magyar Péter valójában "liberálglobalista" politikai társához ment el.
"Van egy olyan érzésem, hogy nem a közös történelmünkről beszélgettek, nem a magyar-lengyel nép jövőjéről beszélgettek, hanem arról, hogy hogyan tudnak beilleszkedni abba a nemzetközi globalista körbe, amely valójában nem a nemzetállamok szuverenitását képviseli, nem az európai népeket képviseli, hanem a megbízóikat, oligarchákat, bankárokat" - fogalmazott.
Toroczkai László a kormányt hiteltelennek nevezte, és azzal vádolta, hogy a nemzeti szimbólumokat arra használja, hogy félrevezesse a magyarokat. Számonkérte a kormányt a nagyváradi premontrei rendházzal kapcsolatos, szerinte Európában példátlan eljárásokkal kapcsolatban is. Úgy értékelt: még a Ceausescu-rendszerben sem volt arra példa, hogy egy magyar nyelvű szentmisére fegyveresek hatoljanak be.
KDNP: a Fidesz-KDNP-kormány számára mindig is fontos volt a V4-együttműködés
Rétvári Bence, a KDNP frakcióvezetője azt mondta: a Fidesz-KDNP-kormány számára mindig is fontos volt a V4-es együttműködés. A mohácsi csata 500. évfordulójára emlékeztetve hozzátette: a csehek, lengyelek, németek, horvátok, szerbek közösen harcoltak a muzulmán hódítással szemben, akkor is összefogtak a terjeszkedő birodalmakkal szemben, és most is fontos a közép-európai nemzetek összefogása.
Hangsúlyozta: az Európai Unió gazdasági főtengelye már nem egy Berlin-Párizs-London, hanem a Berlin-Varsó, Budapest-Prága-tengelyen van inkább. Szerinte így is kell fellépniük a közép-európai országoknak, azonban jelenleg nem ezt tükrözi az Európai Unió. Méltatta az elmúlt évek V4-országok közötti, energetikai és közlekedési összeköttetéssel kapcsolatban létrejött beruházásokat, és jelezte: bízik benne, hogy ezek folytatódnak.
Szerinte a visegrádi országok sok kérdésben - így a migráció vagy a kohéziós források ügyében - mindig egységes álláspontot képviseltek, akkor is, amikor megpróbálták a nyugat-európai országok megosztani a V4-ek együttműködését. Veszélyesnek nevezte a brüsszeli "birodalomépítési" terveket, hangsúlyozva, hogy a V4-eknek közösen kell fellépniük az európai országok szuverenitásának védelme érdekében.
Fidesz: a visegrádi együttműködés sikere egész Európának jó lesz
Gulyás Gergely (Fidesz) közölte, örülnek annak, ha a visegrádi együttműködés újjáéled, és azt remélik, hogy az európai uniós érdekérvényesítésben ez a formáció sikerrel járhat, hiszen ez nemcsak Magyarországnak, a visegrádi négyeknek lesz jó, hanem Európa egészének, az EU-nak is.
A Fidesz frakcióvezetője szerint politikailag 2011 és 2021 között volt ennek az együttműködésnek a legerősebb korszaka, ekkor kormányoktól függetlenül ez volt az EU-n belüli legjobb érdekérvényesítési lehetőség, ami azért volt eredményes, mert az országok érdekei közösek. Megjegyezte, az Európai Tanácsban ennek a négy államnak annyi szavazata van, mint amennyi a franciáknak és a németeknek együtt.
Hozzátette: a rossz gyakorlatok átvételétől ugyanakkor tartózkodni kellene. A lengyel kormány "lefejezte" az alkotmánybíróságot, koncepciós eljárásokat indított, bírákat politikai hűségnyilatkozatra kötelezett, újságírókkal szemben erőszakosan lépett fel - mondta.
Gulyás Gergely kijelentette: most Magyarországon arra látnak kísérletet, hogy hogyan lehet közjogi szabályozással, alkotmánymódosítással a politikai ellenfeleket ellehetetleníteni, hogyan lehet a demokratikus jogállam ellen súlyos merényletet elkövetni visszamenőleges jogalkotással. Ezek távol állnak a jó visegrádi és a rendszerváltás utáni magyar hagyományoktól - összegzett.
(Forrás: MTI)
Hozzászólások