Az elmúlt két évtized legnagyobb drámái, amelyeket műszaki hiba okozott

Nem Hamilton az első, akit az élen hagyott cserben a versenyautója.Formula 1 Grand Prix, Hungary, Sunday RaceA Forma-1 szurkolóját nagyon ki tudja borítani, ha valaki azt kérdezi tőle, hogy miért jó majdnem két órán keresztül azt nézni, hogy körbe, körbe mennek az autók, ráadásul mindig ugyanaz nyer, ugyanis szurkoló nagyon jól tudja, hogy bármikor bekövetkezhet egy műszaki probléma, ami akár az első helyen haladó kiesését is eredményezheti.

Ez történt múlt héten, amikor már kezdtünk beletörődni, hogy megint egy Mercedes, most Hamilton látja meg először a kockás zászlót, ám a maláj futam 42. körében hirtelen motorhiba vetett véget a brit címvédő versenyének, amit a Red Bull ausztrálja, Daniel Ricciardo nyert meg.

A Forma-1 történelmében közel sem ez volt az első olyan drámai kiesés, amit műszaki hiba idézett elő. Az elmúlt két évtizedben többen is azért estek ki az élről, mert az autójuk megadta magát. Elevenítsük fel a legemlékezetesebb eseteket!

1995, Olasz Nagydíj – a Ferrari katasztrófája: Minden jel arra mutatott, hogy kettős Ferrari győzelemmel ér véget a monzai verseny, de végül öröm helyett bánat várt a vörösökre, mert mind a két pilótájuk kiesett. Először Jean Alesi autójáról esett le egy kamera, ami tönkretette Gerhard Bergen felfüggesztését. Később a francia kereke önálló életbe kezdett, ami kiesést eredményezett.

1996, Német Nagydíj – Berger és a sors: Gerhard Berger és Hockenheim kapcsolata igazán különlegesnek mondható. 1996-ban az osztrák a Benetton versenyzője volt. Berger magabiztosan haladt a győzelem felé, amit a mögötte haladó williamses Damon Hill próbált megakadályozni.

Három körrel a leintés előtt a Renault-motor megadta magát. Bergert a csapattársa, Jean Alesi szállította vissza a boxba. Érdekesség, hogy egy évvel később a sors kárpótolta az osztrákot, aki pole-ból nyerte meg az 1997-es hockenheimi futamot.

1997, Magyar Nagydíj – Damon Hill eltűnése: A Magyar Nagydíj több esemény miatt is beleégette magát a Forma-1 történelmébe. Az ilyen emlékezetes események közé tartózik Damon Hill drámája, ami 1997-ben követezett be.

A nagy hőségben rendezett futamon Damon Hill, aki ekkor az Arrows pilótája volt, az első helyen vezetett, ám az utolsó körben hidraulikai probléma lépett fel az autójánál, ami hármas fokozatban ragadt. Jacques Villeneuve kihasználta, hogy Hill szenved, és a füvön megelőzve ellopta tőle a dobogó legfelső fokát. Hill kénytelen volt megelégedni a második hellyel.Mika Hakkinen im McLaren Mercedes heute beim Freien Training zum Formel 1 Grand Prix2000, Amerikai Nagydíj – Häkkinen címvédése távolodik: A nyári sikerszériának köszönhetően már-már borítékolni lehetett, hogy Mika Häkkinen megszerzi a harmadik világbajnoki címét. A futamot Michael Schumacher vezette, de a kerékcseréket követően Häkkinen 4 másodpercre csökkentette a 10 másodperces hátrányát, ám ekkor megadta magát a motor.

Később kiderült, hogy az egyik alkatrész gyártási hibája okozta a kétszeres világbajnok vesztét. A világbajnoki tabellán Schumacher 8 ponttal ugrott a finn elé, majd Japánban megszerezte az első ferraris világbajnoki címét.

2001, Spanyol Nagydíj – Schumacher sajnálta riválisát: Mika Häkkinen dominanciájára utalt a barcelonai verseny, amit nagy előnnyel vezetett a ferraris Michael Schumacher előtt, ám az utolsó körben a McLaren lassulni kezdett, majd megállt.

A kuplunghiba miatt kieső finn mellett elsuhant a német, aki a csapatrádión elmondta, hogy nem tud igazán örülni az ölébe hullt győzelemnek, mert sajnálja a riválisát, akit a csapattársa, David Coulthard taxizott vissza a boxba.

2005, Európa Nagydíj – Räikkönen az utolsó körben veszít: A finn 2005-ös műszaki problémáiról sokat lehetne írni, ám ezek közül az egyik legdrámaibb az Európai Nagydíjon következett be. Räikkönen vezette a nürburgringi versenyt, ám kockásra fékezte a gumijait, ami miatt egyre erősödött az autó vibrációja.

A csapat kihívta a pilótát, de a finn makacskodott, és nem akarta feladni a versenyt. Ez az önfejű viselkedés ahhoz vezetett, hogy az utolsó körben széttört az autó felfüggesztése, Räikkönen pedig a dobogó legfelső foka helyett a kavicságyban fejezte be a nagydíjat.shcumi2005, Német Nagydíj – megint Räikkönen: Megállíthatatlannak tűnt a McLaren autóját hajtó finn, aki az időmérőt fél másodperces előnnyel nyerte. Úgy tűnt, hogy borítékolható Räikkönen német győzelme, hiszen a verseny felénél nagy előnyre tett szert az őt üldözőkkel szemben, ám félre kellett állnia a McLaren hidraulikai problémája miatt. A győzelemnek Fernando Alonso örülhetett.

2006, Japán Nagydíj – Schumacher drámája: A hétszeres világbajnok karrierjének végét jelentette a japán verseny, ahova úgy érkezett, hogy megnyerte a kínai futamot, tehát a világbajnoki tabellán ugyanannyi pontja volt, mint Fernando Alonsónak.

Schumacher vezette a szuzukai versenyt, ám a hajrában megadta magát a Ferrari motorja. A német ezzel nemcsak a 92. győzelmét, hanem a bajnoki címet is bukta, ugyanis azt a spanyol szerezte meg. A német ekkor szögre akasztotta a bukósisakot, amit 2010-ben visszavett, hogy annak a Nico Rosbergnek legyen a csapattársa, aki múlt héten, Hamilton műszaki hibája miatt, tovább növelte az előnyét a brittel szemben.

(Forrás: m4sport.hu)