Emlékezés - A Forma-1 legsötétebb hétvégéje

Húsz évvel ezelőtt Rubens Barrichello szörnyű balesetével kezdődött a borzalmas hétvége, ami Ayrton Senna halálával ért véget.forma-1_imola_rubens_barichello1994. április 29. Imola. Ez a dátum és helyszín minden Forma-1-es rajongó agyába beleégett, még akkor is, ha nem láthatta a nagydíjat, hiszen ez a három nap volt a sportág legsötétebb hétvégéje, ami nemcsak Ayrton Senna életének vetett véget.

Az észak-olaszországi nagydíj egyáltalán nem indult jól. A 21 éves Rubens Barrichello, aki csak a második évét töltötte a Forma-1-ben, boldogan érkezett az idény harmadik futamára, hiszen két héttel korábban, Aidában, a harmadik lett.

Barrichello ezzel megszerezte élete első dobogós helyezését, és együtt pezsgőzhetett a győztes Michael Schumacherrel, és a második helyezett Gerhard Bergerrel. Az öröm azonban csak a pénteki időmérő edzésig tartott, ugyanis anno pénteken és szombaton is volt időmérő.

Barrichello a Variante Bassa-kanyarba túl nagy sebességgel érkezett, és a Jordan a magas rázókőre futott, majd a levegőbe emelkedve, egy méteres magasságban, 220 km/h sebességgel, a gumifal feletti pályát szegélyező kerítésnek csapódott, majd fejtetőre állt.

A brazil tehetség elvesztette az eszméletét, és lenyelte a nyelvét. Az orvosok elállták a pályát, és kórházba szállították a pilótát, aki orrcsonttörést szenvedett, és a keze is megsérült. Számára ezzel befejeződött a hétvége.

Az 1994-es balesetre visszaemlékező Barichello, elmondta, hogy a 18 éves pályafutása alatt az a bukása volt a legszörnyűbb. A balesetből csak annyira emlékszik, hogy arra gondolt „francba”, majd elvesztette az eszméletét.

RatzenbergerHabár a Jordan pilótája hatalmasat bukott, a paddockban mégsem fújták fel a dolgot, hiszen az aktív felfüggesztés betiltása miatt, így is rengeteg baleset történt korábban. Ayrton Senna viszont azonnal látni akarta a brazilt, akinek a balesete nagyon megrázta őt. Barichello elárulta, hogy Senna volt az első, akit meglátott a kórházban, amikor felébredt.

Szombaton az élet ment tovább, és a pilóták újra autóba ültek, ám egyikük már nem szállt ki magától. Sokan ugyanis elfeledkeznek arról, hogy Senna halála előtt, Roland Ratzenberger, a Smitek versenyzője, szenvedett halálos balesetet.

A versenyautó első szárnya elszállt a Villeneuve-kanyarban. Az irányíthatatlanná vált Smitek 300 km/h sebességgel csapódott a korlátnak. Ratzenberger olyan súlyos fejsérüléseket szenvedett, hogy szinte a helyszínen meghalt.

Az amúgy is zaklatott Senna a pályabiztonsági kocsival ment a helyszínre, majd feldúlt állapotban arról beszélt, hogy azonnal visszavonul. Este még a barátnőjének arról beszélt, hogy nagyon rossz előérzete van, ám végül mégis azzal kopogott be Frank Williams szobájába, hogy minden rendben.

SennaVasárnap tovább folytatódott a sötét hétvége. A rajtnál nem indult el Lehto Benettonja, ami miatt Lamy hátulról telibe verte a pilóta autóját. Az ütközés hatására rengeteg roncs, és alkatrész szóródott szét, ám mégsem lengettek piros zászlót, hanem csak a biztonsági autót küldték be.

A safety car mögött öt kört tettek meg a versenyzők, Sennával az élen, majd elengedték a versenyzőket. Ez azonban nem tartott sokáig, mert a hatodik körben Senna autója nem vette be a Tamburello-kanyart, hanem egyenesen a betonfalnak csapódott.

Később kiderült, hogy a jobb felfüggesztés egyik tartórúdja áthatolt Senna sisakján, és tulajdonképpen egy szúrással végzett vele. Barichello mindezt már tévében látta, és biztos volt benne, hogy nem lesz semmi baj, ám hamarosan felhívták a tragikus hírrel.

r-s1A futamot végül Schumacher nyerte. Mögötte Larini és Häkkinen futott be a második és a harmadik helyre. Ezzel azonban már szinte senki sem foglalkozott.

(Forrás: telesport.hu, Méhes Károly - Szundi György - André Cortez: Forma-1 2000)