Az alváshiány túl sok evéshez vezethet

Biztos, hogy nem a valódi éhség annak az oka, ha egész nap, megállás nélkül, csak falatozunk.eating-habitsfitnessFriday
Hiába a kiadós reggeli, többfogásos ebéd, és megfelelő mennyiségű vacsora, mégis a köztes időket is evéssel töltjük, mert valamiért folyamatosan éhesnek érezzük magunkat?

Abban az esetben, ha várandós kismamák vagyunk, akkor ebben nincs semmi meglepő. Amennyiben viszont nem várunk gyereket, akkor jobb utána nézni, hogy miért is hisszük azt, hogy a nap 24 órájában éhesek vagyunk!

Lehet, hogy nem aludtuk ki magunkat az éjszaka. A kutatók ugyanis már bebizonyították, hogy az alváshiány akár elhízáshoz is vezethet, mert a szervezetünk egész nap szénhidrátokkal teli ételekből próbál energiához jutni. Másrészről azért is vágyunk az ételekre, mert a szervezetünkben ghrelin hormon szabadul fel, ami nagyon erős éhségérzetet eredményez.
[ads1]
Ha túl sokat ettünk előző nap, akkor megfigyelhettük, hogy korgó gyomorral kelünk fel reggel. Ez nem azért van, mert este tágult a gyomrunk, hanem inkább amiatt, mert az elfogyasztott ételekben túl sok volt a keményítő, ami megbolondítja a vércukorszintet, ezért az olyan információt küld az agynak, hogy nincs tele a gyomrunk.

A nők azért is ennének egész nap, mert premenstruációs szindrómában szenvednek, aminek az egyik tünete az állandó éhségérzet.
Fenntartható megoldások

Fenntartható családi házak tervezése, gyártása és felépítése

Teljes folyamat egy kézben – természetes alapanyagokkal és energiatakarékos megoldásokkal.

Kender Fa Szalma Vályog Mész

A tervezéstől a megvalósításig végigkísérjük az építkezést – valódi, működő megoldásokkal.

Részletek és lehetőségek
Kész típustervek

Ha konkrét elképzelést keresel:

Ennek az oka a megemelkedett progeszteronszint. Ám ez nem csak az étvágyra van hatással, hanem általános diszkonfortérzést is eredményezhet, amivel az ilyenkor szokásos ingerlékenység magyarázható.

Az elégtelen mennyiségű vagy minőségű reggeli is lehet az oka annak, hogy minden percben ennénk valamit. Hiába tartjuk be lelkiismeretesen a nap legfontosabb étkezését, ha nem figyelünk oda annak a milyenségére. A kevés fehérje miatt például cukrot és zsírt fogunk kívánni. Az is lehet, hogy kevés rostot, zsírt fogyasztunk, vagy csupán keveset eszünk. Ügyeljünk rá, hogy reggel 300-400 kalóriát mindenképpen juttassunk a szervezetünkbe!

A gyógyszerek is lehetnek a felelősek azért, mert folyton ennénk, ugyanis nem egy készítmény megnöveli az étvágyat. Ha abbahagyjuk ezeknek a szedését, akkor az éhségérzetünk visszaáll az eredeti állapotába. Sajnos, azonban előfordul, hogy egy-egy gyógyszert életünk végéig kell szednünk, ezért konzultáljunk az kezelőorvosunkkal, hátha tud olyan készítményt adni, ami miatt nem változunk falánkká.

A diétás üdítők miatt is vágyhatunk az ételekre, mert ezek az italok átverik az agyunkat, ami azt az üzenetet kapja, hogy mindjárt megkapja az ígért kalóriamennyiséget, ám abból nem lesz semmi, ezért felfokozódik az éhségünk. Ennek a jelenségnek a pontos okára még nem tudtak rájönni a tudósok. Egyelőre csak annyit feltételeznek, hogy az aszpartán nevű édesítőben keresendő az ok.

black-man-eating-junk-food1Biztos, hogy hallottuk már, amikor éhségre panaszkodtunk, hogy valójában szomjasak vagyunk. Ez nem butaság, hiszen könnyen össze lehet téveszteni a szomjúságot az éhséggel. Ha úgy érezzük, hogy muszáj ennünk egy szendvicset, akkor előbb igyunk, és várjunk pár percet. Amennyiben még mindig vágyunk a szendvicsre, akkor tényleg éhesek vagyunk.

A másik trükk az, hogy nagyon részletesen képzeljük el, hogy valami hatalmas adag ételt falatozunk. Amennyiben így már nem is kívánjuk, akkor biztos, hogy szomjasak vagyunk, úgyhogy igyunk, de ne a már említett light üdítőket!

Azért is érezhetjük éhesnek magunkat, mert nem csinálunk semmit, és valójában unatkozunk. Ha ugyanis elfoglaljuk magunkat, akkor dopamin szabadul fel a szervezetünkben, ami a motivációért és az ösztönzésért felelős, valamint azért, hogy jól essen az étel, ha majd eszünk.

Amennyiben nem csinálunk semmit, ami miatt felszabadulna ez a boldogsághormon, akkor az agyunk keres valami más módot arra, hogy aktiválja a dopamint. Erre az éhség a legjobb.

picky-eater-550x365Ha, tehát unjuk magunkat, akkor mozogjunk, hallgassunk zenét, olvassunk, vagy csináljunk valamit, amivel lefoglaljuk magunkat, és nem fogunk közben unatkozni!

A stressz is könnyen falánkká tehet. Ha veszélyhelyzetben érezzük magunkat, akkor a vérkeringésünk és a szívműködésünk felfokozódik, az izmaink megfeszülnek. A szervezetünk ilyenkor nagyon gyorsan lemerül, és ezért szüksége van a gyorsan megszerezhető üzemanyagra, mint például a cukros, zsíros ételek.

Ha, tehát egész nap éhesnek érezzük magunkat, akkor ne engedjünk a kísértésnek, és ne faljuk fel a hűtőt, hanem próbáljuk megtalálni az éhségérzetünk okát, és változtassunk rajta, mert a végén még elhízunk!

(Forrás: divany.hu)

Hozzászólások

Fenntartható megoldások

Fenntartható családi házak tervezése, gyártása és felépítése

Teljes folyamat egy kézben – természetes alapanyagokkal és energiatakarékos megoldásokkal.

Kender Fa Szalma Vályog Mész

A tervezéstől a megvalósításig végigkísérjük az építkezést – valódi, működő megoldásokkal.

Részletek és lehetőségek
Kész típustervek

Ha konkrét elképzelést keresel:

A káröröm pszichológiája

A káröröm pszichológiája

Nem biztos, hogy a rosszindulat miatt örülsz valaki bukásának.

Így küzdhetünk a nyári kánikula ellen!

Így küzdhetünk a nyári kánikula ellen!

Néhány egyszerű módszerrel elviselhetőbbé tehetjük a hőséget!

Önismereti útmutató 2026 második felére

Önismereti útmutató 2026 második felére

Merre vezethet az utad a következő hónapokban?

Ezekkel az ételekkel hűtheted magad a kánikulában

Ezekkel az ételekkel hűtheted magad a kánikulában

Belül is hűtsd magad a hőségben!

Nyáron fokozódik a thalasszofóbia

Nyáron fokozódik a thalasszofóbia

Sokan szenvednek a láthatatlan fóbiától.

Egészséges életmódváltás koplalás nélkül: Hogyan csökkentsük a rejtett zsiradékokat az étrendünkben?

Egészséges életmódváltás koplalás nélkül: Hogyan csökkentsük a rejtett zsiradékokat az étrendünkben?

A modern táplálkozástudomány egyik legnagyobb igazsága, hogy a tartós fogyás és az egészség megőrzése sosem a koplaláson alapul. A drasztikus kalóriamegvonás és a koplalás hosszú távon lelassítja az anyagcserét, és elkerülhetetlenül a rettegett jojo-effektushoz vezet a folyamat végén. A valódi és fe

Ez a kép elárulja, hogy milyen hazudozó vagy

Ez a kép elárulja, hogy milyen hazudozó vagy

Amit először meglátsz, az alapján kapod meg a neked szóló elemzést.

Mi tehet boldoggá a nyáron?

Mi tehet boldoggá a nyáron?

Milyen változásra lehet szükséged?

Illat-teszt

Illat-teszt

A kedvenc illatod mesél a személyiségedről.

Ezen kellene változtatnod 2026 második felében

Ezen kellene változtatnod 2026 második felében

Életmódtanács a következő hónapokra.

http://ujhazak.com