A Szerbiai Kőolajipari Vállalat a működési engedélyének ismételt meghosszabbítását kérte Washingtontól
Működési engedélyének újbóli meghosszabbítását kérte Washingtontól az amerikai szankciók alatt álló Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) pénteken, a jelenlegi engedély ugyanis július elsején lejár.
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) június 16-án 15 napra hosszabbította meg az engedélyt. A szerb elnök akkor azt mondta, feltételezhetően ez az utolsó hosszabbítás. Az OFAC június 16-án hivatalos engedélyt adott a Molnak is arra, hogy 2026. július 1-ig folytassa a tárgyalásokat a NIS többségi részesedésének megvásárlásáról az orosz Gazpromnyefttel.
Az Egyesült Államok 2025. október 9-én vezetett be szankciókat a NIS ellen az orosz többségi tulajdon miatt. A Mol-csoport január 19-én közölte, hogy megállapodott a Gazpromnyefttel egy kötelező érvényű keretmegállapodás fő feltételeiről, amelynek értelmében megvásárolná a NIS 56,15 százalékos részesedését. Jelenleg is tárgyalások zajlanak a Gazpromnyeft és a Mol között az orosz tulajdonrész átvételéről. A Mol emellett tárgyalásokat folytat az Egyesült Arab Emírségek nemzeti olajvállalatával, az ADNOC-kal, annak esetleges kisebbségi tulajdonosi belépéséről a NIS-be.
Az orosz Gazpromnak 11,3 százalékos részesedése van a NIS-ben, leányvállalatának, a Gazpromnyeftynek pedig 44,9 százalékos. A szerb kormány részvényeinek aránya 29,87 százalék, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak.
(Forrás: MTI)
Hozzászólások